OASL Library Media Specialist of the Year Award

This award is given to school librarians who demonstrate exceptional performance as a teacher, an instructional consultant, an information specialist, and leader.

YEAR NAME LEVEL SCHOOL SCHOOL DISTRICT
2018 Rita Ramstad  District 

Centennial School District

 Centennial S.D.
   Amy Wilde Secondary   Cascade Middle School Bend-LaPine S.D. 
2017 Laurie Nordahl District North Bend High School North Bend S.D.
  Shelby Linn Paulson   Secondary   Pilot Butte Middle School Bend-LaPine S.D. 
2016 Miranda Doyle District Lake Oswego District Office Lake Oswego S.D.
  Paige Battle Secondary Grant High School Portland Public Schools
  Molly Sloan Elementary Portland Jewish Academy Portland
2015 Jan Snyder District Oregon City District Office Oregon City S.D.
  Nancy Sullivan Secondary Madison High School Portland Public Schools
2014 Susan Stone District Portland Public Schools District Office Portland Public Schools
  Stuart Levy Secondary Inza Wood Middle School West Linn/Wilsonville S.D.

2013

Catherine Sergeant District Jefferson County 509-J Jefferson County 509-J

 

Heidi Pramuk Elementary Lincoln Elementary Woodburn S.D.

 

 
Elizabeth Beazizo Secondary West Salem High School Salem-Keiser S.D.

2012

Jenny Takeda District Beaverton S.D. Beaverton S.D.
  Jessica Lorentz-Smith Secondary Bend Senior High School Bend-LaPine S.D.

2011

Kirsten Truman Elementary Yoshikai Elementary School Salem-Keizer S.D.

 

 
Peggy Christensen Secondary  Marshfield High School  Coos Bay Schools

2010

Elin Kordahl Elementary Maplewood Elementary School Portland Public Schools

 

Victoria McDonald Secondary La Salle Catholic College Preparatory Private School

2009

Linda Bilyeu District Bend-LaPine School District Bend-LaPine S.D.

 

Angela Hatfield Elementary Lamb Elementary School Salem-Keizer S.D.

 

Erin Fitzpatrick-Bjorn Secondary West Orient Middle School Gresham-Barlow S.D.

2008

Melanee Lucas Elementary Terra Linda Elementary School Beaverton S.D.

 

Jim Tindall Secondary The Dalles Middle School North Wasco S.D.

2007

Deb Wheelbarger Elementary Mill Park Elementary School David Douglas S.D.

 

Christina Larrechea Secondary Waldo Middle School Salem-Keizer S.D.
2006 Lynda Johnston Elementary Whitworth, Oakdale Heights and Lyle Elementary Schools Dallas S.D.

 

Garnetta Wilker Secondary Sandy High School Oregon Trail S.D.

2005

Molly Hansbrough District Eugene 4J Schools Eugene S.D.

 

Deborah Alvarez Elementary Ridgewood Elementary School Beaverton S.D.

 

Carol Dinges Secondary Lebanon High School Lebanon S.D.

2004

Patty Clark District Coos Bay Schools Coos Bay S.D.

 

Carol Sauer Elementary McKinley Elementary School Beaverton S.D.

 

Martha Decherd Secondary David Douglas High School David Douglas S.D.

2003

Susan Thomason District Forest Grove Schools Forest Grove S.D.

 

Monica Duetsch Elementary Mills Elementary School Klamath Falls S.D.

 

Merrie Olson Secondary Thurston High School Springfield S.D.

2002

Jann Tankersley Elementary Dayton Grade School Dayton S.D.

 

Gregory Lum Secondary Astoria High School Astoria S.D.

2001

JoAnn Klassen Elementary  Cedaroak Park Elementary  West Linn/Wilsonville S.D.

 

Allen Kopf

Secondary

Umatilla High School Umatilla S.D.

2000

Karen Wedeking Elementary Cooper Mountain Elementary Beaverton S.D.

 

Diane Claus-Smith  Secondary North High School Salem-Keizer S.D.

1999

Linda Bilyeu Elementary Jewel Elementary Bend-LaPine S.D.

 

Jim Tindall Secondary Wy'East Middle School Hood River S.D.

1998

Margo Jensen Elementary Robert Frost Elementary Silverton S.D.

 

Mary McClintock Secondary Roseburg High School Roseburg S.D.

1997

Rebecca Macy Elementary Forest Hills Elementary Lake Oswego S.D.

 

Linda Ague Secondary Cal Young Middle School Eugene S.D.

1996

Bob Jonas Elementary Barnes Elementary Beaverton S.D.

 

Ruth Murray Secondary Athey Creek Middle School West Linn/Wilsonville S.D.

1995

Marian Creamer Elementary Riverdale Elementary Riverdale S.D.

 

Patty Sorensen Secondary Chehalem Valley M. S. Newberg S.D.

1994

Janet Jacobson Elementary Ridgeview Elementary School Springfield S.D.

 

Donna Nedelisky Secondary Rex Putnam High School North Clackamas S.D.

1993

Janet Lockwood Elementary Bridgeport Elementary Tigard-Tualatin S.D.

 

Janice Parret Secondary Riddle High School Riddle S.D.

1992

Doris Fong Secondary Benson High School Portland Public Schools

1991

Kelly Kuntz Elementary Hiteon Elementary School Beaverton S.D.

 

Gregory Woods Secondary Clackamas High School North Clackamas S.D.

1990

Nancy Pratt Elementary   Pendleton S.D.

 

Judy Martin Secondary South Salem High School Salem S.D.

1989

Cathi Rooth Elementary Monmouth Elementary Central S.D.

 

Jennifer Vaught Secondary Marshall High School Portland Public Schools

1988

Fran Kent Secondary Waldo Middle School Salem S.D.

1987

Nancy Howard Elementary Happy Valley Elementary North Clackamas S.D.

1986

Mei-Ling Shiroishi Secondary Chehalem Middle School Beaverton S.D.

1985

Elsie Lewis Secondary Willamette Middle School West Linn/Wilsonville S.D.

1984

Sybilla Cook Elementary - -

1984

Ramona Greeno Secondary - -